Wyrok TSUE w kwestii zwrotu prowizji wszystko zmienił.
W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września 2019 r.. Trybunał uznał, że na gruncie przepisów unijnych prawo konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty obejmuje wszystkie koszty. Ten zapis zmienia funkcjonującą praktykę. Prowizja to koszt, którego wysokość nie jest zależna od długości trwania umowy o kredyt., choć wiele banków ma Tabele Opłat i Prowizji uzależnione od wysokość, długości kredytu oraz dodatkowych produktów.
Tym samym Trybunał zakwestionował pogląd oraz praktykę rynkową, zgodnie z którymi w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obniżenie całkowitego kosztu kredytu nie obejmuje kosztów, które nie dotyczą okresu obowiązywania umowy (np. prowizja).
Pomimo korzystnego dla kredytobiorców wyroku TSUE nie wszystkie banki oddają prowizję swoim klientom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu.


Jak uzyskać zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu?
Teoretycznie bank powinien samodzielnie rozliczyć i zwrócić należną kwotę w terminie 14 dni od wcześniejszej spłaty kredytu (art. 52 ustawy o kredycie konsumenckim), jednakże dzieje się tak niezmiernie rzadko.
Dlatego też aby uzyskać zwrot prowizji, należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do banku. Część spraw nie kończy swojego biegu na wniosku i potrzebna jest pomoc wyspecjalizowanego biura, a w dalszej kolejności nawet sprawa w sądzie.
Czy można się odwołać od odmownej decyzji banku?
Często zdarza się, że banki odmawiają zwrotu prowizji, wskazując przykładowo, iż wyrok TSUE wiąże jedynie sąd, który złożył zapytanie do Trybunału.
Jak należy postąpić w sytuacji?
Kiedy bank odmawia wypłacenia zwrotu prowizji?
Odmowa banku wypłaty należnej prowizji nie zamyka konsumentowi drogi do dochodzenia jej zwrotu. W takim przypadku konsument ma prawo do złożenia reklamacji. Warto proces przeprowadzić przy wsparciu lub za pośrednictwem profesjonalnej firmy łączącej wiedzę bankową i doświadczenie prawników.

